Almanya’dan kardeş okul ziyareti

 Almanya’dan kardeş okul ziyareti
Okunuyor Almanya’dan kardeş okul ziyareti
Google News


Almanya’dan kardeş okul ziyareti

Emel BALAOĞLU / ZONGULDAK – BHA

Oktay ve Olcay Yurtbay Lisesi’nin konuğu olarak gelen 16 öğrenci, 2 öğretmenden oluşan Gymansium Der Stadt Lennesdat okulu heyeti, lise Müdürü Oktay Aksoy ve öğretmenleri ile birlikte ziyaretin son gününde Çaycuma Belediyesine geldi. Konuklarını Çaycuma Belediyesi Meclis Salonu’nda ağırlayan Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, heyeti burada görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Ziyarette Lennestadt Belediyesi Uyum Meclisi Başkanı Nedim Kalembaşı, eşi Nurhan Kalembaşı oğlu Caner Kalembaşı, Lenenstatst-Çaycuma Dostluk Grubu Üyesi Recep Karagöz ve bazı dair amirleri de hazır bulundu.

Kardeşlik ilişkilerinin ebedileşmesini sağlıyoruz

Başkan Kantarcı yaptığı konuşmada, “Yıllar önce Lennestadt ile başlattığımız kardeş kent ilişkilerinin bu aşamaya gelmiş olmasından çok mutluyum. Öğrencilerin karşılıklı olarak birbirlerini ziyaret etmesini çok önemsiyorum, çünkü bu kardeşlik ilişkilerinin ebedileşmesini sağlıyor. Bu çalışmalar toplumlar arasında önyargıları kırarak mütevazı da olsa dünya barışına katkı sunuyor. Öğretmen arkadaşlarımın bu çabalarını artırarak sürdürmesini diliyorum. Biz Çaycuma Belediyesi olarak onların her zaman yanlarında olarak her türlü desteği sunacağız. Yaşasın Lennestatd Çaycuma kardeşliği. Yaşasın Türk Alman dostluğu. Yaşasın dünya barışı.” dedi.

İleride turist olarak gelmek isteriz

Başkan Kantarcı, her iki okulun öğretmenleri, Lennestatdt Uyum Meclisi Başkanı Nedim Kalembaşı ve Çaycuma Lennestatdt Dostluk Grubu Üyesi Recep Karagöz’ün görüşlerini açıklamasının ardından Alman öğrencilere gezi ve Çaycuma hakkında görüşlerini sordu. Burada kendilerinin çok iyi ağırlandığını söyleyen Alman öğrenciler Türk misafir severliğine hayran kaldıklarını söyledi. Türk yemeklerini de çok beğendiğini söyleyen öğrenciler Çaycuma’yı çok sevdiklerini, ileride turist olarak Türkiye’ye gelebileceklerini de ifade etti.

Günün anısına armağan paketi sunuldu

Kendilerini diledikleri takdirde Çaycuma’da, diledikleri takdirde turist olarak Bodrum’da ağırlayabileceğini söyleyen Başkan Kantarcı, ziyaretine gelen konuklarına günün anısına bir armağan paketi sundu.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın