Kızlaryolu Barajı’nda sona gelindi

 Kızlaryolu Barajı’nda sona gelindi
Okunuyor Kızlaryolu Barajı’nda sona gelindi
Google News


Kızlaryolu Barajı’nda sona gelindi

ÇANKIRI / BHA

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, DSİ’nin tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, tarım arazilerinden yüksek fayda sağlamak, musluklara içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak amacıyla yaptığı çalışmaların büyük bir titizlikle sürdürüldüğü bildirildi. 

Yapılan açıklamada DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “Baraj gövdesi inşaatında 110 bin 410 metre kotuna gelinmiş olup, kret kotumuz 110 bin 450 metredir. Bir yandan gövde inşaatı devam ederken, enjeksiyon imalatları da devam etmektedir. 1018 metre kotunda bulunan alt galeri ve T1 ve T2 tünellerinde bulunan 119 enjeksiyon kuyusundan imalatı tamamlanmıştır. Verilen 36 ek kuyunun 34’ü tamamlanmış olup, toplamda 153 perde enjeksiyon kuyusu imalatı tamamlanmıştır.” dedi. 

Kızlaryolu Barajı’nın yüksekliği 91,5 metre olduğu belirtilen açıklamada “Kızlaryolu Barajı 114,82 hektometreküp depolama hacmine sahip olacak,  depolaması ile toplam 143 bin 860 dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacaktır. Çankırı’da 58 bin 660 dekar, Çorum’da 60 bin 645 dekar ve Kastamonu’da ise 24 bin 555 dekar araziye can suyu verecek.” ifadeleri kaydedildi.  

Projenin 22 bin kişiye istihdam alanı oluşturması ö görülmekle birlikte milli ekonomiye 360 milyon lira katkı sağlaması planlanmaktadır. Kızlaryolu Barajı Projesi’nin 2023 yılı sonu itibari ile tamamlanması hedeflenmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın