Meksikalı Turizmciler Mardin’de büyülendi

 Meksikalı Turizmciler Mardin’de büyülendi
Okunuyor Meksikalı Turizmciler Mardin’de büyülendi
Google News


Meksikalı Turizmciler Mardin’de büyülendi

MARDİN – BHA

Mezopotamya turizm destinasyonunun tanıtılması amacıyla farklı projelere imza atan DİKA, GAP Kalkınma İdaresi Başkanlığı öncülüğünde yürütülen “Mezopotamya Tanıtım ve Markalaşma Sonuç Odaklı Programı” kapsamında Meksika’dan gelen turizm seyahat acenteleri temsilcilerini Mardin’de ağırladı.

Mezopotamya Bölgesi Tanıtım Programı kapsamında, DİKA ve paydaş kurumlar olan Karacadağ Kalkınma Ajansı, İpekyolu Kalkınma Ajansı ile Güneydoğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi tarafından bugüne kadar birçok farklı ülkeden pek çok turizm acentesi bölgeye davet edilerek bölgenin tarihi ve kültürel güzellikleri tanıtıldı.

“Mardin’i çok sevdik”

Mardin’in tarihi ve turistik yerlerini ziyaret eden turizm acenteleri tarihi kentte adeta büyülendiklerini ifade ettiler. Meksikalı turizmciler, tarihi kentin her yerinden adeta tarih fışkırdığını belirterek antik kent Dara’dan çok etkilendiklerini anlattılar. Mardin’deki hoşgörü ortamının bütün dünyaya örnek olması gerektiğini anlatan Meksikalı Andiron Baretz ”Mardin’i önce görmek sonra da tanıtmak için buradayız. Güneydoğu illerini dolaştık. Urfa ve Antep’le birlikte Mardin çok güzel bir yer. Yemekleri ve kültürleri bizleri büyüledi. Mardin’i çok sevdik. Artık Mardin’in birer gönüllü tanıtım elçisi olacağız. Bundan sonraki rotamızın Mardin olması için bir çalışma yapacağız. Bizleri ağırlayan kurumlarımıza da teşekkür ederiz.” dedi.

Mezopotamya Tanıtım ve Markalaşma Sonuç Odaklı Programı  kapsamında Mezopotamya turizm destinasyonunun küresel ölçekte markalaşma, tanıtım ve pazarlama çalışmalarının yapılması için bir dizi proje hazırlandı. Bu illerde doğal, tarihi ve kültürel değerlerini koruma, kullanma dengesi gözetilerek turizme kazandırılması; çeşitli tematik turizm rotalarının geliştirilmesi, stratejik sektörlerden olan kültür ve turizm sektörlerinde kurumsallaşma ve hizmet kalitesinin artırılması için çalışmalar yapılıyor.

Mardin’e uluslararası tanıtım atağı

Turizmin 40 milyar Dolar ile Türkiye’ye katkı sağlayan en önemli sektörlerden biri olduğuna dikkat çeken Mardin Turizm Yatırımcılar Derneği Başkanı Özgür Güngör de “Mardin’de özellikle Artuklu ve Midyat ilçelerimizde turizm sektörünü benimsemiş ve en çok ivme kazanan sektör olmuştur. DİKA da bu alanda bölgenin tanıtımı için önemli projelere imza atıyor. Latin Amerika ülkesi olan Meksika’nın en büyük acentelerini Mardin’de ağırlayarak ilimizi onlara tanıtmak önemli ve anlamlı bir çalışma. Bu şekilde tarihi kentimize katma değer katarak uluslararası düzeyde tanıtımını yaptığı için kendilerine teşekkür ediyoruz.” dedi.

 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın