Türk Devletleri Teşkilatı Dışişleri Bakanları Konseyi toplandı

 Türk Devletleri Teşkilatı Dışişleri Bakanları Konseyi toplandı
Okunuyor Türk Devletleri Teşkilatı Dışişleri Bakanları Konseyi toplandı
Google News


Türk Devletleri Teşkilatı Dışişleri Bakanları Konseyi toplandı

Toplantıya Kazakistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Murat Nurtileu’nın ev sahipliğinde bakanlık binasında gerçekleştirilen toplantıya Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Kırgızistan Dışişleri Bakanı Ceenbek Kulubayev, Özbekistan Dışişleri Bakanı Bahtiyar Saidov ile TDT Genel Sekreteri Kubanıçbek Ömüraliyev katıldı.

TDT’ye gözlemci olan Türkmenistan Dışişleri Bakanı Yardımcısı Berdi Matiyev ile Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto da toplantıya katıldı.

Kazakistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Murat Nurtileu, yaptığı konuşmada liderlerin Astana Senedi ve Astana Bildirisi’ni kabul ederek Türk Devletleri Teşkilatı’nda (TDT) yeni bir dönemin başlayacağını açıkladı.

Nurtileu, “Bu dönüm noktası niteliğindeki belgeler, liderlerimizin Türk halklarının ortak tarihine, diline, kültürüne, geleneklerine ve değerlerine dayanan daha parlak bir gelecek için ortak vizyonunu yeniden teyit etme anlamına geliyor” dedi.

Ayrıca, Astana Zirvesi’nde Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’na TDT’ye gözlemci statüsü verileceğini açıklayan Nurtileu, bu durumun teşkilatın kurumsal olarak daha da güçlenmesine katkıda bulunacağını ifade etti. Nurtileu, Astana Zirvesi’nin “Türk Devri” sloganıyla gerçekleştiğine dikkat çekti ve bu zirveyle birlikte TDT dönem başkanlığını devralacaklarını da katılımcılara duyurdu.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın